Czy nie masz tak, że w ciągu dnia jesz bardzo mało, starasz się pilnować to co jesz albo po prostu nie masz czasu a potem przychodzi wieczór/noc i ładujesz wszystko co znajdziesz w lodówce? Zwiększasz wtedy ryzyko otyłości w porównaniu do tych osób, które zjadają porządne śniadania i obiady oraz lżejsze kolacje.
Rano wolisz sobie dłużej pospać albo musisz dzieci przygotować do przedszkola, lub coś innego wypadnie do zrobienia, więc nie masz czasu aby zjeść aż do momentu, jak wrócisz z pracy. Znowu przychodzi wieczór, a Ty dopiero zabierasz się za jakiś posiłek, zajadając się na noc.
W sytuacjach stresowych wzrasta poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu co sprzyja objadaniu się np. wieczorem czy w nocy. Przyczynami tego mogą być powody emocjonalne i psychologiczne. Nie raz pewnie po jakiejś kłótni czy może nawet po rozstaniu z partnerem, a może natłoku obowiązków w pracy czy domu, było Ci obojętne co jesz i w jakich ilościach. Żelki, czekolada, chipsy lub jeszcze coś innego pomagały Ci „zajadać” te wszystkie negatywne wydarzenia. Usprawiedliwieniem była sytuacja, która w danym momencie Cię przytłaczała.
Gdy masz problemy z nadwagą, często wydzielane hormony dominują nad silną wolą. Masz na coś ochotę i po prostu jesz, nie myśląc o konsekwencjach.
Spożywanie posiłków ograniczone w czasie, znane jako TRF, time-restricted feeding. Czyli jesz sobie w oknie 10-12 godzinnym, gdzie zaczynasz śniadaniem o 7:00 a ostatni posiłek powinien zostać zjedzony przed 19:00. Ustalając limity spożywania posiłków, możesz sobie pozwolić na ich kontrolę.
Postaraj się żeby pierwsze posiłki, do południa stanowiły 50% Twojego dziennego zapotrzebowania w kalorie, faworyzując posiłki bogate w zdrowe tłuszcze (hiperłącze do art.) oraz dobrej jakości białka – np. mięso, jaja, ryby. Dzięki takiemu modelowi jedzenia uczucie sytości może trwać dłużej i może obniżać pozom greliny, hormonu głodu.
Nie pozwól mu przejąć kontroli nad Tobą, podejmij działania, aby rozładować stres w ciągu dnia. Głębokie, kontrolowane oddychanie, medytacja, ćwiczenia w domu czy na siłowni są sprawnymi reduktorami stresu. Nie wiesz jak poprawnie ćwiczyć? Skontaktuj się z nami, a ułożymy dla Ciebie plan ćwiczeń, który pomoże rozładować stres i wzmocni ciało. I pamiętaj ! Niezależnie od tego czy rozładowujesz stres poprzez spotkania towarzyskie, śmiech, spacer z psem czy aktywność fizyczną istotne jest oddzielenie radzenia sobie ze stresem od jedzenia.
Jeśli model TRF nie działa na Ciebie wprowadź sobie godzinę, do której będziesz mógł jeść. Przerwij nawyk rozpoczynając wieczorny post przed godziną 20:00.
Bez planu żywieniowego, masz większe szanse na wybieranie szybkich, mało wartościowych i dużych porcji posiłków. Planowanie posiłków z wyprzedzeniem i pakowanie ich sobie do pudełeczek zapewni Ci zdrową, sycącą alternatywę.
Już dziś zastanów się nad przyczyną podjadania i wybierz najlepsze dla siebie alternatywy. Nie wiesz jednak jak zaplanować swój plan posiłków i ułożyć jadłospis, byś czuł się syty ale i pełen energii? Napisz do nas! Pomożemy ci skomponować idealny plan żywieniowy!
Photo by Victor Freitas on Pexels.com